Zarezerwuj pobyt
34 327 81 86

Hotel Kmicic Belvedere & SPA

Złoty Potok, ul. Majora Wrzoska 35 42-253 Janów woj. śląskie
Rezerwacje indywidualne: (34) 327 81 86
Rezerwacje grupowe: 600 837 067
E-mail: biuro@hotel-kmicic.pl

Jura to malowniczy region w Polsce, znany przede wszystkim ze swoich pięknych krajobrazów, wzniesień, wąwozów, i pasm górskich. Sezon wiosna-jesień to doskonały czas, aby cieszyć się atrakcjami tego regionu. Oto kilka atrakcji, które możesz odwiedzić w Jurze w sezonie wiosna-jesień:

Piesze wędrówki: Jura oferuje wiele malowniczych tras wędrownych. Możesz odkrywać urokliwe lasy, wąwozy, skałki, i podziwiać piękne widoki na okolicę. Popularne szlaki to m.in. Szlak Orlich Gniazd, Szlak Orłów, czy szlaki w rejonie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

     W przeszłości, obszar obecnej Jury, znajdował się na dnie morza, co przyczyniło się do powstania wielu warstw skał, takich jak dolomity, margle i wapienie. W wyniku silnych procesów krasowych ukształtowały się tu liczne jaskinie i schroniska ze stalaktytami (grawitacyjny naciek jaskiniowy, wyglądem przypominający sopla), stalagmitami (naciek jaskiniowy, narastający od dna jaskini w postaci słupa) oraz stalagnatami (naciek jaskiniowy tworzący kolumnę, łączącą strop jaskini krasowej z jej dnem).

     Mając do wyboru szereg jaskiń, oddalonych od siebie o kilka kilometrów, można rozważyć zwiedzenie kilku obiektów w ciągu jednego dnia. W tym celu należy zaopatrzyć się w latarkę, a także cieplejsze ubranie, gdyż temperatura w środku jaskini nie przekracza 10°C, niezależnie od pory roku. Mając kompletny ekwipunek i sprawny rower, nie zostaje nam nic innego, jak rozpocząć przygodę na szlaku jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W Jurze znajduje się wiele jaskiń, które można zwiedzać. Jaskinia Łokietka czy Jaskinia Ciemna to tylko przykłady miejsc, w których możesz odkrywać fascynujący świat podziemnych korytarzy.

Czytaj nasz artykuł: Jaskinie na Jurze

Zamki i warownie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jeszcze za czasów średniowiecza sam Kazimierz Wielki nakazał wybudowanie szereg zamków oraz warowni. Niektóre, mimo iż nadgryzione zębem czasu, są dostępne dla zwiedzających po dziś dzień. Jura Krakowsko-Częstochowska skrywa na swoich terenach malownicze zamki i warownie z czasów średniowiecza, jest to idealne miejsce na wycieczkę połączoną z aktywnością fizyczną na szlakach, po piękne, historyczne miejsca z duszą.

Zatem jeśli zastanawiasz się nad zwiedzeniem Jury Krakowsko-Częstochowskiej pakuj się i w drogę. Zamki, warownie oraz inne spektakularne miejsca na tych terenach odpowiednie są zarówno na weekendowy wypad jak i dłuższy wypoczynek. Przedstawiamy najważniejsze zamki i warownie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Czytaj nasz artykuł: Zamki i warownie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Zamki: Jura jest znana z licznych zamków, twierdz i ruin. Zamki w Ojcowie, Pieskowej Skale, czy Ogrodzieńcu to interesujące miejsca związane z historią regionu.

Ciekawe miasta i malownicze miasteczka

W okolicach Jury znajdują się urokliwe miasteczka, takie jak Kraków, Częstochowa, czy Olkusz. To doskonałe miejsca, aby poczuć lokalny klimat i zobaczyć zabytki.

Rezerwaty przyrody na Jurze

Historia Złotopotockiego rezerwatu ,,Parkowe"

     W VIII w. na terenie obecnego rezerwatu istniał przedhistoryczny gród, usytuowany na wapiennym wzgórzu. W latach 1852–1858 teren ten był własnością generała Wincentego Krasińskiego, ojca polskiego poety, Zygmunta Krasińskiego. W 1881 r. w Złotym Potoku powstała pierwsza w Europie pstrągarnia, prowadząca hodowlę pstrąga tęczowego. Rok 1907 szacuje się na początki rezerwatu - w tym czasie hrabia Raczyński ograniczył wyrąb lasu na tym terenie. W 1927 r. powstał rewir rezerwatowy o nazwie ,,Parkowe", wynoszący 105 ha. Następnie, po upływie 30 lat, zwiększono jego zasięg do ponad 153 ha, a w roku 1984 o kolejne 83 ha. W 2011 r. zatwierdzono ostatni projekt poszerzenia rezerwatu ,,Parkowe", wynoszącego aktualnie ponad 234 ha.

Przyroda: Wiosną i jesienią Jura prezentuje się w pięknych kolorach. Obejrzyj zmieniający się krajobraz, odwiedzając parki narodowe, rezerwaty przyrody i piękne ogrody, takie jak Arboretum Wojsławice.

Czytaj nasz artykuł: Rezerwaty przyrody na Jurze

Sporty ekstremalne na Jurze

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywności na świeżym powietrzu, Jura oferuje wiele możliwości, takich jak wspinaczka skałkowa, rowerowe trasy górskie, czy spływy kajakowe na malowniczych rzekach.

Pamiętaj, że przed planowaniem wizyty w Jurze warto sprawdzić aktualne warunki pogodowe i godziny otwarcia atrakcji, ponieważ mogą się różnić w zależności od okresu sezonu wiosna-jesień.

 Aby przeżyć wspaniałą przygodę na skałkach, wspinać się po stromych ściankach, zdobywać kolejne szczyty, pokonując własne lęki i słabości, wcale nie musimy wybierać się w wysokie góry. Często bywa tak, że mniejsze miejsca mają w sobie więcej uroku, skrywają więcej tajemnic, przykuwają uwagę bardziej i pozostają w pamięci na dłużej. Tak właśnie jest w przypadku Złotego Potoku - czyste powietrze, krystaliczna źródlana woda, zapierające dech w piersiach widoki, niepowtarzalne tereny i wciągające legendy sprawiają, że odwiedzający tą miejscowość turyści decydują się na dłuższy pobyt, by maksymalnie wykorzystać walory bajkowej krainy, skrytej w głębi lasów, na Szlaku Orlich Gniazd.

Chcąc zatrzymać się w Złotym Potoku na dłużej powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług szerokiej bazy hotelowej i noclegowej. Zapraszamy również do naszego Hotelu Kmicic, oferującego swoim gościom luksusowo urządzone pokoje i apartamenty, w których możemy zregenerować siły przed kolejnymi wrażeniami.

Hotel Kmicic oferuje także zabiegi na twarz i ciało w CENTRUM WELNESS & SPA, co przykuje szczególną uwagę tych, którzy pragną doświadczyć jednoczesnego relaksu dla ciała, jak i dla ducha. Nie zwlekaj dłużej. Planując weekend w Złotym Potoku, poznaj naszą ofertę https://www.hotel-kmicic.pl/oferta i wybierz hotel idealny dla siebie.

 

Powered by: Visomedia.pl