Zarezerwuj pobyt
34 327 81 86

Hotel Kmicic Belvedere & SPA

Złoty Potok, ul. Majora Wrzoska 35 42-253 Janów woj. śląskie
Rezerwacje indywidualne: (34) 327 81 86
Rezerwacje grupowe: 600 837 067
E-mail: biuro@hotel-kmicic.pl

Jura Krakowsko-Częstochowska, to bardzo specyficzny i jedyny taki rejon w Polsce. Charakteryzuje się:

  • Pięknymi krajobrazami, które można podziwiać spacerując lub jeżdżąc na rowerze.
  • Pięknymi i tajemniczymi zamkami z dawnych lat.
  • Zabytkami z okresu 18 i 19 wieku.

Poznaj więcej szczegółów.

Początki historyczne Jury

Nazwa Jury Krakowsko-Częstochowskiej ma swoje początki już w erze mezozoicznej okresu jurajskiego. To właśnie w tym okresie osadzały się skały, które dały początek budowania tego jakże pięknego regionu. Masywy skalne jakie możemy zaobserwować na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są wynikiem jurajskiego wapienia. Część północna Jury przede wszystkim obfituje w efektowne widoki, które służą także jako cele wspinaczkowe oraz inne skałkowe aktywności.

Co warto zwiedzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce magiczne, a zarazem region bardzo atrakcyjny turystycznie. Zwiedzanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej to element nieodzowny dla turystów przebywających w tym regionie. Czy warto zrobić to na własną rękę, potrzebny nam przewodnik? Jest to oczywiście decyzja indywidualna, jednakże wskazujemy TOP miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, których absolutnie nie możecie pominąć przy odkrywaniu tego regionu. Warto zaznajomić się z jej początkami historycznymi, aby lepiej chłonąć historię miejsc, które warto odwiedzić. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Co warto odwiedzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W każdym zakątku Jury Krakowsko-Częstochowskiej tak naprawdę znajdziemy przepiękne miejsca warte odwiedzenia. Fani pieszych czy rowerowych wycieczek także znajdą coś dla siebie. Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz zwiedzać Jurę Krakowsko-Częstochowską jej urozmaicony krajobraz będzie zapierał dech w piersiach.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec jest przysłowiową perłą Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znajduje się w jej centralnej części, na najwyższym wzniesieniu Górze Janowskiego 516 m n.p.m. Zamek jest największą budowlą na wyżynie i pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. W samym zamku spotkać możemy ostańce, a materiały wykorzystane do jego budowli to wapno, padlina i jaja! Tak jaja!

Zamek Tenczyn w Rudnie

Kolejny zamek, a raczej to, co z niego zostało, czyli ruiny warte zobaczenia. Dlaczego? Ruiny zamku wznoszą się na wygasłym wulkanie. Zamek ten w latach swojej świetności stanowił dom rodowy Tęczyńskich, stąd też i jego nazwa. Według niektórych zamek był zwany także małym Wawelem.

Góra Zborów i Jaskinia Głęboka

Góra Zborów to chyba jedne z najciekawszych skałek na Jurze. Charakterystyczny masyw skalny został objęty rezerwatem przyrody. Został on utworzony z Góry Zborów i Góry Kołoczek, gdzie można oddać się skałkowej aktywności.

Ojcowski Park Narodowy

Któż nie spotkał się z tą nazwą? Mimo iż jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, jednakże mimo to swoją urodą przyćmiewa te większe. Park ten usiany jest sterczącymi co krok wapiennymi skałami o zadziwiających kształtach. Jedną z najsłynniejszych skał jest z całą pewnością Maczuga Herkulesa. Znajdziemy tutaj także bardzo ciekawe jaskinie, takie jak Grota Łokietka czy Jaskinia Ciemna.

Polska Sahara, czyli Pustynia Błędowska

W całej Europie nie znajdziecie miejsca, gdzie występują tak rozległe obszary śródlądowe z luźnymi piaskami. W Chechle znajdziecie punkt widokowy na Pustynię Błędowską, a na nią samą bez ograniczeń można wejść w Kluczach. Ciekawym aspektem okazuje się, że 100 lat temu na Pustyni Błędowskiej można było zaobserwować jeszcze zjawisko fatamorgany.

Giewont Jurajski, czyli Góra Biakło

Góra Biakło znajduje się na wysokości 340 m n.p.m. i do złudzenia przypomina tatrzański Giewont. Ze szczytu Góry Biakło można podziwiać piękną panoramę, która ujmuje za serce o każdej porze roku.

Urokliwych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest tak naprawdę cała masa, dla miłośników pieszych wycieczek polecamy także Szlak Orlich Gniazd oraz inne zamki, których nie brakuje w tym regionie. Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce idealne zarówno do samodzielnego zwiedzania jak i również poznawania historii z przewodnikami. Aktywny wypoczynek jak i również krajoznawcze wycieczki w głąb zakamarków Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest odpowiedni o każdej porze roku. Relaks po odkrywaniu magicznych miejsc Jury zapewni Hotel Kmicic Belvedere & SPA, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Powered by: Visomedia.pl